ClimateLaunchpad asub arendama 11 lähituleviku kliimakangelast

Euroopa suurim rohetehnoloogia programm ClimateLaunchpad valis välja 11 Eesti startupi, kes alustasid 18.juunil 3-kuulises mentorlusprogrammis, et valmistuda ClimateLaunchpad Euroopa finaaliks. Ühtlasi annab programm ka võimaluse idee tasandil startupidel valideerida oma ärimudelit.

ClimateLaunchpad Eesti juhi Marit Salli sõnul laekus programmi 29 avaldust, mis on Eesti kohta väga hea tulemus. “Kui eelmisel aastal arvasime, et kõik võimalikud rohetehnoloogia arendajad on juba programmi läbi teinud, siis seekord üllatas mind uute ideede rohkus ja olemasolu.” Kuigi cleantech ehk rohetehnoloogia on Eestis siiski nišivaldkond, näitab selle tugevust üleüldine hea startup-kultuur ja tiimide globaalsed ambitsioonid. ”Kindlasti toetavad meie uue põlvkonna rohetehnoloogia startupe ka maailma trendid – nii poliitilise toetuse kui ka investeeringute kasvu suurenemine selles valdkonnas,” lisas Sall.

Programmi žürii esimees Indrek Kelder tõdes rõõmuga, et eelmisel aastal asetleidnud Eesti esimene Climate Launchpad koolitusprogramm ei ammendanud kõiki noorte ettevõtjate peades küpsenud ideid ning käesolev aasta oli ehk isegi viljakam. “Kui algselt oli plaanis vastu võtta 10 tublimat tiimi, siis sissesaajate ja väljajääjate osas valiku tegemine osutus lausa nii keerukaks, et tuli leida võimalus 11 tiimi programmi mahutamiseks. Eelmise aasta parimad tiimid on praeguseks edukalt edasi liikunud Eestist välja ärikiirenditesse ja kaasavad ka edukalt investeeringuid. Usun, et lähipäevil ClimateLaunchpadis alustavad meeskonnad ei jää eelmise aasta tiimidele  alla.”

Madis Tilga, Eesti rohetehnoloogia arengut toetavast Põhjamaade Ministrite Nõukogugust lisas, et selgelt oli näha suurte trendide tuules loomist. See muidugi näitab head informeeritust, aga ühtlasi sunnib tublisti pingutama, et oma eelised välja töötada. “Minu jaoks olid märksõnad toit, energia, keskkonna- ja kliimamõjud. Hästi paistsid välja putukatel põhinev toidu ja toitainete tootmine, targa põllumajanduse ja puhta toidu ideed. Hea meel oli näha ka püüdeid siduda Eesti suurt süsinikuheidet väärindatavasse biomassi. Ootan põnevusega Euroopa finaali materjali ja tuleproovi.“

Züriis liikmete seas olid veel ka ClimateLaunchpad sponsorite esindajad Tallinkist, Hedman Partnersist, Keskkonnaministeeriumist ning Marble Investist.

Koolitusprogramm algab 2-päevase laagriga Soomaal, mida viib läbi mitmete ettevõtete (nt WakaWaka ja Tuk Tuk) nõustaja ning Climate-KIC kiirendi mentor Ron Bloemers. Sellele järgnevad õppesessioonid mitmete rohetehnoloogia mentoritega ning kodutööd terve juulikuu jooksul. Arendustöö tulemusi saab näha 17.augustil ClimateLaunchPad Eesti finaalis, mis toimub Telliskivi Loomelinnakus. Üritusel selguvad kolm parimat, kes lähevad Eestit esindama üle-Euroopalisse finaali, kus neil tuleb rinda pista üle 80 startupiga Euroopast.

ClimateLaunchpad on intensiivne mentorlus- ja võistlusprogramm alustavatele cleantech startupidele. Seda viiakse läbi 30 riigis ning Eesti võtab osa  teist aastat. Programm viiakse ellu mitmete sponsorite, nagu Climate-KIC, Keskkonnaministeerium, Hedman Partners, Põhjamaade  Ministrite Nõukogu Norden, Tallink, Marble Invest, Telliskivi Loomelinnak ja Startup Estonia toel. Eelmise aasta Eesti edulugudeks võib pidada üleeuroopalises finaalis kolmanda koha saavutanud startup’i ReLaDe, mis arendab uudset pesupulbrivaba pesemissüsteemi. Viieteistkümne parema hulka jõudnud startup’il Reverse Resources õnnestus idee globaalseks arendamiseks kaasata H&M innovatsioonifondist 150 000 eurot toetust. Samuti võistlusel Eestit esindanud Sympower võitis Prototroni toetuse oma võrgutehnoloogia ehitamiseks.

More stories

Uuring: Eesti majanduse veduriks võib saada kuus tehnoloogiavaldkonda

EASi ja KredExi ühendasutuse tellimusel koostöös erivaldkondade ekspertidega  valminud uuring toob välja kuus süvatehnoloogia valdkonda, kus E...
Sep 13, 2023

Transforming Downturn into Growth - Estonian Startup Sector Adapts in Challenging Times

The Estonian startup ecosystem is demonstrating consistency and resilience in facing the challenging times of the global economy. Even though the t...
Aug 15, 2023

Older news